تاریخ :  ۹۰/۱۰/۱۶
نویسنده :  دریابخش

کارهای زیبایی هستند .حتما شما هم قبول دارید
طرز ساخت عروسک های انگشتی
اجرای تئاتر از جمله سرگرمی های مورد علاقه بچه ها به خصوص در روزهای تعطیلات تابستانی است. در این نمایشنامه های خانگی، خود بچه ها و دوستانشان و همچنین عروسک های آنها، نقش شخصیت های داستان را ایفا می کنند.
شما بچه ها می توانید به جای عروسک های بزرگ اسباب بازیتان، از عروسک های انگشتی دست ساز خود به عنوان بازیگر این گونه تئاترها استفاده کرده و به این ترتیب تعداد شخصیت ها را افزایش دهید. در ضمن مدتی نیز برای درست کردن شخصیت دلخواهتان سرگرم شوید.
مواد و وسائل مورد نیاز: 

1 - مقوای نازک سفید? - مقوای ضخیم تر سفید
2 - قیچی کوچک لب گرد (برای ایمنی بیشتر)
3 - چسب مایع یا چسب حرارتی
4 - کاغذهای زرورقی رنگی
5 - کاغذکشی رنگی
6 - کاغذ معمولی رنگی
7- روان نویس مشکی
8 - مداد رنگی
طرز ساخت:

1 - ابتدا یک قطعه مقوای سفید رنگ به شکل مستطیل با عرض 4سانتی متر و یا عرضی متناسب با طول انگشت دست خود ببرید. برای مشخص کردن طول مستطیل، آن را دور انگشت مورد نظر دستتان لوله کرده و سپس اضافه آن را ببرید. 


البته پیش از برش، مقدار کمی اضافه تر در نظر بگیرید تا مقوای یک طرف بر روی طرف دیگر قرار گیرد. این محل اتصال را با چسب مایع یا حرارتی بچسبانید تا یک استوانه مقوایی به رنگ سفید حاصل شود. این استوانه مقوایی، بدن و سر عروسک شما را تشکیل می دهد.
2 - به اندازه دور استوانه، نوار کاغذی زرورقی رنگی ببرید. تمام سطح استوانه به جز 5/1 یا 2 سانتی متر در یک لبه آن را با این زرورق کاغذی و با استفاده از چسب بپوشانید. این به منزله لباسی برای عروسک است. 
مقدار 5/1 یا 2سانتی متر بدون پوشش، سر این عروسک محسوب می شود.3 - از مقوای سفید رنگ ضخیم تری، نواری به شکل مستطیل و به عرض 5/1 سانتی متر و طول 6 سانتی متر ببرید. این مستطیل مقوایی در واقع دستان عروسک به حساب می آید.
هر دو سطح دستان عروسک را به جز در نظر 1 سانتی متر در هر لبه آن، با کاغذ زرورقی بدنه و با استفاده از چسب پوشش دهید.
با روان نویس یا ماژیک مشکی خطوط افقی در راستای نوار و بر روی دو قسمت بدون پوشش دستان رسم کنید. این خطوط در واقع نشان دهنده انگشتان عروسک هستند. قسمت میانی نوار مستطیلی را پیدا کرده و با آغشته کردن آن ناحیه به چسب مایع، آن را به لبه بالایی بدنه و سر عروسک بچسبانید.
4- نواری مستطیل شکل به طول 2 الی 3 سانتی متر و عرض 5/1 سانتی متر از کاغذ کشی بریده و یکی از لبه های آن را ریش ریش کنید.نوار حاصل را با کمک چسب مایع به محل اتصال سر به بدنه بچسبانید. این نوار در واقع یقه عروسک محسوب می شود. چنین نواری را با کاغذ رنگی معمولی و با توجه به دور سر عروسک به اضافه مقدار لازم برای روی هم آمدن، آماده کرده و پس از ریش ریش کردن یک لبه آن توسط قیچی، به لبه بالایی سر عروسک بچسبانید تا حالت کلاه را تداعی کند. با روش های مختلف و کاغذهای کشی و معمولی می توانید برای عروسک مورد نظر خود مو و یا کلاه های مختلف درست کنید. 5 - در آخر با روان نویس یا ماژیک نوک باریک، شروع به نقاشی چشم، ابرو، بینی ، دهان و به طور کلی فرم صورت عروسک خود کنید. سپس با مداد رنگی محل های مورد نظر مانند لب و گونه ها را رنگ آمیزی کنید.


   


وسایل‌ 

نمایش اندازه واقعی


لازم:1- کاغذ آلومینیوم‌ 2- 2 فنجان‌ آرد 3- 2 فنجان‌ نمک‌ 4- 2 قاشق‌ غذاخوری‌ روغن‌نباتی‌ 5- 2 فنجان‌ آب‌ 6- سیم‌ گلسازی‌ 7- رنگ های‌ گواش: آبی‌ و کرم‌ (دلخواه) 8- براق ‌کننده: کیلر 9- کاغذ مومی‌ 10- کارخانه‌ ساعت‌ : بخش‌ اصلی‌ ساعت‌ به‌ همراه‌ عقربه‌ها، که‌ می توان از‌ ساعت ‌سازی ها یا ساعت‌فروشی ها خریداری نمود.


1. قسمت‌ خارجی‌ یک‌ کاسهِ پلاستیکی،‌ ملامین، نسوز یا فلزی‌ را با کاغذ آلومینیوم‌ بپوشانید. 
2. آرد، نمک، روغن‌ و آب‌ را با هم‌ مخلوط‌ کنید و خمیر به‌ دست‌آمده‌ را ورز دهید. سپس‌ خمیر را پهن‌ کنید و یک‌ دایره‌ کمی‌ بزرگتر از کاسه‌ از آن‌ جدا سازید و روی‌ کاسه‌ را با آن‌ بپوشانید. سوراخ‌ دایره‌ شکلی‌ در مرکز کاسه‌ به‌ وجود آورید.

3. کمی خمیر را به‌ صورت‌ مفتول‌ بلند و باریکی‌ برای‌ فرم‌ دادن‌ در ِ قوری‌ و کف‌ آن‌ بسازید و شکل‌ دهید. قبل‌ از قرار دادن‌ هر قطعه‌ روی‌ قطعهِ اصلی، سطوح‌ را نمناک‌ کنید و سپس‌ با فشار دست‌، تکه مزبور‌ را به‌ بدنهِ اصلی‌ متصل‌ سازید.


4. لولهِ قوری‌ را نیز شکل‌ دهید و به‌ آن‌ اضافه‌ نمایید. به‌ وسیلهِ یک‌ قالب‌ شیرینی، گـُل هایی‌ را به‌ جای‌ اعداد ساعت‌ بر خمیر حک‌ نمایید. بر روی‌ در و کف‌ قوری‌ نیز به‌ وسیلهِ یک‌ جسم‌ نوک ‌تیز (یخ ‌شکن) نقاطی‌ ایجاد کنید. 
5. قوری‌ را روی‌ کاغذ مومی‌ در فر با حرارت‌ 110 درجه سانتیگراد یا 225 درجه فارنهایت‌ برای‌ مدت‌ دست‌ کم‌ 5 ساعت‌ قرار دهید: پس‌ از یک‌ ساعت‌ ِاول‌، آن‌ را بیرون‌ آورید و اجازه‌ دهید سرد شود.

یک‌ تکه‌ سیم‌ گلسازی‌ را به‌ شکل‌ دسته‌ قوری‌ درست‌ کنید و آن‌ را با خمیر بپوشانید و به‌ بدنهِ قوری‌ متصل‌ نمایید.

6. دوباره‌ قوری‌ را برای‌ مدت‌ 4 ساعت‌ به‌ داخل‌ فر برگردانید. سپس‌ آن‌ را بیرون‌ آورید و اجازه‌ دهید کاملاً سرد شود. آن‌ گاه‌ به‌ آرامی‌ و با دقت‌ هرچه‌ تمامتر کاسه‌ را از خمیر که‌ حالا سرد شده‌،‌ جدا نمایید. بدنهِ قوری‌ را با رنگ‌ کِرِم‌ و گـُل ها را با آبی‌ رنگ‌ آمیزی‌ نمایید.
7. سپس‌ با قلم‌ مو چند لایه‌ کیلر بر روی‌ آن‌ بزنید. می‌ توانید از اسپری‌ کیلر که‌ در رنگ‌ فروشی ها موجود است‌ استفاده‌ و چندین ‌بار اسپری‌ کنید. اما توجه‌ نمایید چه‌ با قلم ‌مو و چه‌ با اسپری، بین‌ هر لایه‌ مدت‌ زمان‌ کوتاهی‌ را برای‌ خشک‌ شدن‌ رعایت‌ کنید. حالا بدنهِ ساعت‌ و عقربه‌ها را در جای‌ خود قرار دهید.

 

مواد لازم:


 


- پارچه نخی 60×45 سانتی متر نارنجی روشن و 20×20 سانتی متر کرم


- پارچه کتان آبی گلدار به اندازه 60×30 سانتی متر


– نخهای گلدوزی سفید، صورتی سیر، سبز متوسط و سیاه


- تورچین کش شده سفید به طول 115 سانتی متر و به پهنای 5/2 سانتی متر


- روبان صورتی به طول 22 سانتی متر و به پهنای یک سانتی متر


- نخ های خیاطی همرنگ پارچه ها


- پنبه برای پر کردن عروسک


- کاربن پارچه


- دایره ای به قطر 5/1 سانتی متر از جنس زیپ چسبی.


طرز  تهیه:


1- الگوها را با نیم سانتی متر اضافه برای درزهای دوخت ، از پارچه ها ببرید. تکه ای به اندازه 30×30 سانتی متر و دایره ای به قطر 18 سانتی متر از پارچه آبی گلدار ببرید.


2- خطوط چهره، انگشتان و پیلی گوشها را بر روی یک لایه از سر، یک لایه از هر دست و چهار لایه گوش کپی کنید.


3- لایه صورت را بر روی کارگاه گلدوزی بگذارید و با دو رشته نخ گلدوزی اجزای صورت را مطابق شکل گلدوزی کنید. مژه ها را با نخ سیاه (بخیه مستقیم) مردمک چشم ها را با نخ سیاه (ابریشم دوزی)  و سبیل ها را با نخ سیاه (دوخت برگشتی)  بدوزید. چشم ها را با نخ سبز ابریشم دوزی کنید.


با نخ صورتی بینی را ابریشم دوزی کنید و دهان را با دوخت برگشتی بدوزید. در گوشه بالای سمت راست مردمک چشمها با نخ سفید یک گره فرانسوی بدوزید.


4- تمام درزها را ( به جز موارد تعیین شده)  با نیم سانتی متر اضافه برای درز دوخت بدوزید.دولایه هر گوش (یک لایه نارنجی و یک لایه کرم) را از روبرو روی هم بگذارید و به جز لبه صاف پایین، لبه های دو طرف آنها را به هم بدوزید. اضافه درزها را آرایش دهید و گوش ها را به روبر گردانید و اتو بزنید. گوش ها را در حالی که طرف کرم آنها در داخل قرار می گیرد از عرض دولا کنید و در طول خط پیلی بر روی آنها چرخکاری کنید. گوشها را در دو طرف ، به لایه صورت عروسک بدوزید.


5- لایه های سر را (به جز لبه پایین آنها)  به هم بدوزید. سر را به رو برگردانید و با پنبه پر کنید. لبه باز را با دست بدوزید.


6- دو لایه هر دست را به جز قسمت بین ضربدرها به هم بدوزید. اضافه درزها را آرایش دهید و کار را به رو برگردانید و با پنبه پر کنید. درز باز را با دست بدوزید. با دو رشته نخ نارنجی روشن در طول خطوط انگشتان، دوخت برگشتی بدوزید. نخ را محکم بکشید تا انگشتان برجسته شوند.


یک طرف زیپ چسبی را در کف یک دست و طرف دیگر آن را بر روی دست دیگر بدوزید.


7- دو طرف پارچه مربع شکل را دو  بار به عرض سه میلی متر تو بگذارید و اتو بزنید. نوار توری را پشت لبه تو گذاشته سنجاق بزنید و با دوخت زیگزاک بر روی آن چرخکاری کنید.


پارچه را از عرض دولا کنید و لبه های آزاد آن را به هم بدوزید. درز را باز کنید و اتو بزنید. کار را به رو برگردانید. با نخ همرنگ پارچه به فاصله 5/1 سانتی متر از لبه های تو دوزی شده کوک بزنید. لباس را در حالی که درز آن زیر درز پشت دست ها قرار می گیرد روی بازوها بکشید. بازوها در کنار هم در وسط لباس قرار می گیرند. نخ کوک سر آستین ها را بکشید تا دور بازوها جمع شود. انتهای نخ ها را به هم گره زده و اضافی آن را قیچی کنید.


8- لبه های دایره کلاه را دوبار به عرض سه میلیمتر تو بگذارید و اتو بزنید. تور را پشت لبه های دایره  بدوزید. با نخ همرنگ پارچه به فاصله 5/1 سانتی متر از لبه تور دوزی شده کوک بزنید. نخ را بکشید تا کلاه به اندازه سر خرگوش شود. دو سرنخ را به هم گره بزنید و اضافی آن را قیچی کنید. کلاه را با چند بخیه به سر وصل کنید. با روبان ، پاپیون درست کنید و در جلوی کلاه وصل نمایید.


9- با یک تکه نخ ضخیم سر را به دست ها وصل کنید. برای این کار نخ را به گوشه های گردن وصل کنید، آن را دور دست ها بپیچانید و دوباره به سر وصل کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا سر به دست ها ثابت شود.


10- دسته گل را به دستی که زیپ چسبی در کف آن قرار دارد، وصل کنید. کمی پودر رژ گونه بهگونه های عروسک بمالید.


 


 


 


 


 


 
آبشار کاغذی (آموزش کاردستی)


این کاردستی می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. ببینید چه زیبا و یکدست کاغذها به یکدیگر متصل هستند. تا به حال به وسایلی که برای تزئینات جشن تولد استفاده می کنند دقت کرده اید؟ این کاردستی یک طرح ساده از این نوع تزئینات است.  با درست کردن تعدادی از آنها می توانید به عنوان وسایل تزئینات از آنها استفاده کنید...

به وسایل زیادی نیاز ندارید و با کمترین امکانات می توان آن را درست کرد. اما وسایلی که از آنها استفاده می کنیم، عبارتند از:

کاغذ رنگی(می توانید از مقوا و یا کاغذ کادوهای رنگی نیز استفاده کنید.)

خودنویس( می توانید از مداد، خودکار و قلم هایی که سر تیز و مناسبی برای کشیدن خط صاف و یکدست را دارد.)

کاتر(تیغی که دسته دارد)

برای شروع کار بهتر است از یک کاغذ سفید یا باطله استفاده کنید تا بتوانید به راحتی و آزادانه تمرین کنید.

همانند تصویر زیر، مربعی بکشید که دو ضلع آن به یکدیگر نرسند و جدا از هم باقی بمانند و در هر طرف یک شکاف درست کنند. اندازه ی این مربع نباید خیلی بزرگ باشد و به اندازه ی کل کاغذی که استفاده می کنید باشد. می توانید اندازه ی هر ضلع را 3 سانتیمتر در نظر بگیرید.

 

دو خط در کنار اضلاعی که شکاف داشتند بکشید. اندازه ی این دو خط به اضلاع مربع داخلی بستگی دارد.

مراحل قبل را روی کارمان تکرار می کنیم. با این تفاوت که اندازه ی اضلاع بزرگتر می شود.

به همین ترتیب دو مرحله ی اول را ادامه می دهیم تا مربع ما بزرگ و بزرگ تر شود.

تا جایی که دوست دارید و کاغذتان اجازه بدهد می توانید این کار را ادامه بدهید.

پس از این که خطوط را کشیدید، نوبت به برش خطوط می رسد. کاتر را بردارید و خطوطی که کشیده اید را ببرید. بهتر است زیر دستتان یک تخته ی برش داشته باشید تا وسایل زیر دستتان بریده نشود.

و حالا آبشار کاغذی آماده است. مربع را به سمت بالا ببرید و خودتان می بینید که چه اتفاقی می افتد.

می توانید با هر رنگی که دوست دارید آن را درست کنید.

حتی می توانید از دایره به جای مربع استفاده کنید و یک طرح دیگر بسازید.

امیدوارم از این کاردستی لذت برده باشید و آن را برای جشن های خانوادیتان استفاده کنید.:: برچسب‌ها: کاردستی
ساعت سایت
برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب